top of page

K napsání pár slov o nohách mě motivoval především počet plochých nohou, který se kolem mě vyskytuje. Většina z nich je k vidění na lezecké stěně, kde pracuji s dětmi ve věku od 5 do 17 let (o to více alarmující). Čím dál více dětí trpí plochýma nohama a následně přicházejí i bolesti kolen, kyčlí, zad a doktoři. Výsledkem je dítě, které se nechce hýbat, protože je jakýkoliv jeho pohyb provázen bolestí nebo nepříjemnými pocity. 

Formování nožní klenby začíná kolem jednoho roku života. Noha se začíná stavět a opírat o zem. Jak se ploska nohy snaží přizpůsobit podkladu, svaly nohy a bérce se posilují a formuje se nožní klenba. Děti jsou od útlého věku obouvány do bot, které zpevňují celou nohu i s kotníkem, aby se náhodou nezranily, nebo jsou obuty i uvnitř v místnosti, kdy je obutí zbytečné. Svaly a nervové receptory plosky nohy a bérce tak nemají dostatek impulzů pro správný vývoj a formování nožní klenby. Významnou roli hrají i nedostatek pohybu a nadváha.

nohy1.jpg

Noha je základ

Matěj Hodoušek  /  17. 11. 2018

Funkční noha představuje hlavní oporu celého těla při kontaktu se zemí. Pokud funguje, tlumí nárazy při dopadu nohy na zem, odráží celou dolní končetinu a je pomocným spouštěcím mechanismem hlubokého stabilizačního systému. Dodává dolní končetině i celému tělu stabilitu a dynamiku. Pokud nefunguje, pak její funkci musejí přebírat jiné svaly, které se tak přetěžují a tím vznikají dysbalance vedoucí k bolesti. Nefunkční noha nepruží a tím přechází nárazy na kolena, kyčle a páteř. Spadlá klenba je provázena často propadnutím vnitřního kotníku, což nerovnoměrně zatěžuje celou dolní končetinu. Kolenní a kyčelní kloub se tak daleko rychleji opotřebovávají. Pokud tedy máte nějaké potíže a bolesti, především v oblasti zad, kolen a kyčlí, podívejte se na své nohy. Pokud je klenba spadlá a noha nefunkční, je zvýšená pravděpodobnost, že vaše bolesti s nohou budou souviset. Jak to ale vyřešit?

Vložkami do bot se to vyřeší.......nebo ne??

Pokud se k vám dostala informace, že na ploché nohy je potřeba správná vložka do bot a je po problému, pak vás musím zklamat. Tato informace je neúplná. Pokud dáte plochou nefunkční nohu do boty s vložkou, podle které se vytvaruje, může vám to pomoci při výkonu nebo při delším stání. Nicméně problém se tím nevyřeší, právě naopak. Noha si zvykne, že tvar klenby drží vložka a svaly klenby mohou zůstat dál pasivní a slábnout a slábnout. Pouhé používání vložek bez aktivního zapojení svalů formujících nožní klenbu je dost krátkozraké. Asi jako polykat denně 5 Ibalginů, když máte v hlavě zaražený hřebík a říkáte si, jak jste nad tou bolestí vyzráli. Pokud sami něco neuděláte, tak ten hřebík sám nevypadne. Stejně tak je to s vaší nohou. Pokud s ní nezačnete aktivně cvičit, nic se nezlepší. Vložky do bot tedy určitě mají svůj význam (kvalitní vyrobené na míru), ale musí být pouze jako doplněk ke cvičení, které cíleně aktivuje nohu a svaly držící klenbu.

Co mám tedy na těch nohách nosit??

Ideální obuv pro člověka je žádná, stejně jako ideální sed. Vždy, když nemusíte sedět, neseďte a vždy, když se můžete zout, tak se zujte! Ploska nohy je vybavena velkým množstvím receptorů, které vysílají do mozku údaje o charakteru povrchu, po kterém chodíme a vzniká tak reakce v celém těle. Zavřením nohy do bot o tuto možnost reakce přicházíme. Je ale jasné, že celý den chození po městských chodnících by si ani bosá noha příliš neužila. Proto jí alespoň dopřejte volnost a zavřete ji do boty, která ji nebude mačkat a utiskovat. Podrážka boty nás dělí od kontaktu s povrchem, po kterém kráčíme. Proto volte obuv s tenkou podrážkou, která vám umožní přizpůsobit tvar nohy tvaru povrchu. Pokud je terén nerovný tak, že hrozí přímé nebezpečí poranění nohy či podvrtnutí kotníku (vysokohorský terén), potom teprve přichází na řadu vysoká obuv s pevnou podrážkou. 

Takže barefooty jsou v pohodě, ne??

Je tomu pár let, co se objevila chůze naboso v tzv. "barefootech", které mají více místa pro prsty, nulový sklon od paty ke špičce a tenkou podrážku. Taková bota pak funguje jako taková silnější ponožka. Lidé si koupili barefooty, a aby byl jejich trénink zdravější, začali v nich rovnou běhat. Po půl roce, roce, dvou letech začali pociťovat silné bolesti v zádech. Proč??? Chodit v takové obuvi je pro zdravou a funkční nohu radost. Ale pro nohu, která je od mala zvyklá chodit zavřená v botě s tlustou pevnou podrážkou, která jí pomáhá držet klenbu, je taková změna šokem. Jako kdybyste poprvé stáli na lyžích a přihlásili se na závod světového poháru v obřím slalomu. Pravděpodobně byste dopadli pěkně tvrdě na ústa. Stejně tak tvrdě dopadá na zem noha, která je zvyklá na tlustou podrážku, když ji obujete do barefootů. O to tvrdší dopady jsou v případě, kdy se rozeběhnete. Svaly nohy nejsou zvyklé na takovou aktivitu a nestíhají tlumit nárazy, které pak následně přecházejí přes koleno a kyčel do bederní páteře. Klenba nohy tak může povolit a noha se oploští. Noha i tělo se vždy přizpůsobí téměř všemu, co po něm chceme, ale musí na to mít dostatek času a správně dávkovaný trénink. Do bot s tenkou podrážkou se tak obouvejte s rozumem jen párkrát do týdne podle toho, v jakém stavu je aktuálně vaše noha. Pokud již máte plochou nohu, barefooty vám určitě nepomohou. Stejně tak s běháním v barefootech chvíli počkejte, začínejte pozvolna a nejdříve si osvojte techniku běhu naboso. 

Jak se tedy zbavit plochých nohou??

Pokud si uvědomíte, že máte ploché nohy nebo že k tomu směřujete a chcete to změnit, je vhodné najít někoho, kdo vám řekne, jak na to. Noha je složitý mechanismus, který zprostředkovává přenos sil mezi vaším tělem a zemí, po které se pohybujeme. Je proto potřeba s ní pracovat komplexně a s náležitou pozorností. Péče o nohu, obzvláště pokud vykazuje nějaké nedostatky, by měla probíhat každodenně, stejně jako osobní hygiena. Všem přeji silné a pružné nohy!!!

Chcete se dozvědět, jak se zbavit plochých nohou nebo dalších deformit, jako například vbočeného palce, kladívkových prstů a dalších? Nebo jak třeba zpevnit kotník či zlepšit výkon ve sportu správnou aktivací nohy? Stačí kliknout na tlačítko níže a objednat se ;)

bottom of page